I Edycja (Kraków)

Poniżej prezentujemy przebieg spotkań oraz przegląd filmów, które były wyświetlane podczas I edycji oraz wybrane posty z tego czasu.

Opisy zaprezentowanych filmów oraz przebieg minionych spotkań. 

 

 

sobota, 26 maja 2012

Ostatnie spotkanie, dziękuję i do zobaczenia!

Moi drodzy,

Spotkaniem o GMO zakończyliśmy Projekt Huxley. Grono może nie było bardzo liczne, ale swoją obecnością zaszczyciła nas prof. Magdalena Jaworska z Uniwersytetu Rolniczego (Katedra Ochrony Środowiska). Pani profesor jako jeden z niewielu naukowców nie boi się otwarcie mówić o zagrożeniach jakie może stanowić genetycznie modyfikowana żywność. Przedstawiła nam krótki i bardzo interesujący wykład o historii i skutkach GMO. 

Jak wspomniałem, to było już ostatnie spotkanie. Ostatnie przynajmniej przed wakacjami. Czy będzie kontynuacja – to się okaże. W zależności od czasu, chęci tak organizatorów jak i uczestników. Bądźmy jednak pełni nadziei, że Projekt ponownie ruszy i Wy będziecie mieć okazje oglądać niszowe filmy dokumentalne omawiające różne zagadnienia społeczno-ekonomiczne.

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować. Podziękować wszystkim naraz, a jednocześnie każdemu z osobna. 

Przede wszystkim chciałbym podziękować ekipie projektowej: Arturowi i Wojtkowi – za zaangażowanie, pomysły, marketing i całe pozostałe wsparcie oraz Łukaszowi „Umeshowi”:  grafikowi. Dzięki chłopaki, dobra robota!

Dziękuję też Klubowi „Finka”: Magdzie i ekipie, za udostępnienie swojego lokalu. Przytulna salka na pierwszym piętrze bardzo wpisywała się w atmosferę spotkań. Klub funkcjonuje od niedawna, ale dynamicznie się rozwija i zapowiada się na dobre i ciekawe miejsce spotkań rozrywkowo-kulturowych, sprzyjający takim inicjatywom jak Projekt Huxley. Powodzenia!

Dziękuję też wszystkim organizacjom, które dostarczyły i pozwoliły na wyświetlanie filmów: Bankwatch Network, Instytut Spraw Obywatelskich, Polska Zielona Sieć, Autonomia oraz Humanity in Action i Żydowska Organizacja Młodzieżowa. 

Dziękuję również wszystkim innym, którzy w jakiś sposób pomogli: Ani Chmiel i Kaji Żelechowskiej za dostarczenie komputera przy pierwszych projekcjach, organizacji Towarzyszenie na rzecz Ochrony Przyrody (Mariusz Waszkiewicz) za dostarczenie rzutnika oraz wszystkim tym, którzy promowali wydarzenie przez facebooka lub e-maila.

Na końcu: „At last but not at least” : Dziękuję przede wszystkim Wam, drodzy uczestnicy i uczestniczki! To Wy nadawaliście sens istnienia tego projektu, to Wy sprawialiście, że czuliśmy się potrzebni organizując te spotkania. Mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji – być może w większym gronie!

Dzięki jeszcze raz wszystkim i do zobaczenia!

Pozdrawiam,
Jan

„Naturalne Geny”, 21.05.2012


Projekcja składała się z kilku krótkich filmów, z czego najważniejszym jest

„Zagrożenia ukryte w posiłkach dla dzieci”, reż J. M. Smitha:

„Film to m.in. zapis rozmowy z Jeffrey'em Smith'em – znanym również w Polsce autorem książki „Nasiona Kłamstwa”. W dokumencie przedstawione są szokujące fakty na temat konsekwencji spożywania przez amerykańskich uczniów żywności zawierającej GMO. Film wywarł niezwykłe wrażenie na wielu rodzicach!” (źródło: http://www.naturalnegeny.pl/polecane/)

Oprócz tego, prezentowane były też filmy:


„Całe to złoto”, 07.05.2012


Bohaterzy filmu żyją I pracują w Kirgistanie, post-socjalistycznej republice w Centralnej Azji. Film skupia się na pracownikach kopalni złota Kanadyjskiej firmy Kumtor.  Opowiadają oni o niedoskonałości przejścia z komunizmu na kapitalizm w 21 wieku. Głównym bohaterem jest kierowca ciężarówki o imieniu Nurbek, który przybliża nam ciężką sytuację ludzi pracujących w kopalni. Dobre i złe strony pojawienie się jej i istnienie są omawiane zarówno przez Nurbeka i jego kolegów, jak i przez amerykańskiego szefa i kirgiskiego przedstawiciela firmy. 

Film został nakręcony przez Tomasza Kudrnę w ramach organizacji Bankwatch Network.


Cena Ropy”, 23.04.2012


„(...)Film „Cena ropy”, 20-minutowy dokument nakręcony we wrześniu 2011r., w Delcie Nigru przez L.Tommasini jest żywym dowodem na wykorzystywanie krajów Globalnego Południa w celu zabezpieczenia dostaw ropy i gazu na potrzeby europejskich konsumentów. Film został wyprodukowany przez europejską sieć CEE Bankwatch Network, której członkiem jest Polska Zielona Sieć. Dokument powstał we współpracy z trzema innymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się monitorowaniem europejskiej polityki (Campagna per la Riforma della Banca Mondiale (Włochy), Les Amis de la Terre (Francja), urgewald (Niemcy)). Jest już dostępny w polskiej wersji językowej.(...)

Film stawia nas – Europejczyków twarzą w twarz z konsekwencjami naszych nawyków konsumpcyjnych, retoryką naszych polityków i podwójnymi standardami naszych firm wydobywczych. Z każdym niepotrzebnym zakupem, każdym lotem samolotem i niekończącą się pogonią za coraz bardziej komfortowym stylem życia uzasadniamy działania europejskich polityków starających się zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii za wszelką cenę. Dajemy również przestrzeń do rozwoju firmom takim jak np. pokazywany w filmie koncern ENI, których standardy społeczne czy środowiskowe nigdy nie znalazłyby zrozumienia w Europie.”. Więcej na http://globalnepoludnie.pl/Film-Cena-ropy-juz-w-Polsce-20,

Przed spotkaniem, zagadnienie przybliżyła nam Ola Antonowicz – kierowniczka programu Akcja dla Globalnego Południa.


„Wojny Bananowe”, 26.03.2012


Banan, który jeszcze na początku XX wieku był niemal nieznany w krajach zachodnich, dziś jest dostępny i uwielbiany na wszystkich kontynentach. Handel bananami przynosi bilionowe zyski, o które walczą międzynarodowe koncerny spożywcze. Dokument opowiada o batalii o kontrolę nad rynkiem produkcji i dystrybucji tego najczęściej eksportowanego i spożywanego owocu na świecie. Film udostępniony przez Polską Zieloną Sieć w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT.

W ramach wprowadzenia, prelekcję na temat omawianego problemu poprowadził Mikołaj Kołyszko – specjalista Fair Trade. Po filmie zapraszamy na dyskusję.


8 historii, które nie zmieniły świata”, 12.03.2012


Dokument reż. Ivo Krankowskiego i Jana Śpiewaka. Oto kilka słów o filmie: „Dokument ten jest opowieścią ośmiu Żydów pamiętających, jak wyglądało życie w Polsce przed drugą wojną światową. Z ich wspomnień dowiadujemy się o tym, co robili w wolnym czasie, jak wyglądała szkoła, jakie książki czytali, czy chodzili do kina, jak pamiętają pierwszą miłość. Ich wzruszające, często zabawne historie składają się na mały obraz tamtego świata. Całość uzupełniana jest fragmentami starych filmów.” (źródło: www.filmweb.pl).


„Delikatnie Nas Zabijają 3”, 27.02.2012

Oto kilka słów o filmie: „Pionierska praca Jean Kilbourne pomogła rozwinąć i spopularyzować studia nad wizerunkiem płci w reklamie. Jej oba nagrodzone filmy – Killing Us Softly (1979) i Still Killing Us Softly (1987) miały i nadal mają wpływ na miliony studentów i studentek, uczniów i uczennice z całego świata. W swoim nowym filmie, Kilbourne pokazuje czy i jak, zmienił się obraz kobiet w reklamie w ciągu ostatnich 20 lat. Ponad 160 reklam prasowych i telewizyjnych służy Kilbourne do krytycznej analizy wizerunku kobiet. Autorka każe widzom spojrzeć na znane obrazy w inny, bardziej poruszający i zachęcający do działania sposób.”(źródło: http://www.bezuprzedzen.org/warsztaty/art.php?art=45)

Spotkanie wzbogaciła prelekcją Katarzyna Trzeciak.


„Maska twardziela”, 13.02.2012

Oto kilka słów o filmie: „(...)Pokazuje [...]  jak wszechobecne są media w naszym życiu; pokazuje presje przynależności do danej płci, mechanizm agresji jest analizowany wielowątkowo; pomaga młodym mężczyznom zrozumieć zmiany społeczne i role płciowe; pozwala im dostrzec dodatkowe aspekty gender, lepiej zrozumieć, jak to działa, inaczej postrzegają też rolę mediów w kreowaniu i podtrzymywaniu stereotypów płci kulturowej. Stawia ich również przed pytaniem o wyobrażenia własnej roli płciowej (gender).”
W roli prelegenta wystąpiła Katarzyna Trzeciak - absolwentka Gender Studies na WZIKSie, była przewodnicząca Koła Naukowego Gender Studies UJ, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ, autorka tekstów do pisma „uniGENDER” (http://www.unigender.org/). Naukowo zajmuje się erotyzmem, pożądaniem i ich realizacjami w różnych mediach. Recenzuje książki dla "E-splotu".


„Brand New World", 30.01.2012

Czy wizja państwa zarysowana przez Aldousa Huxley'a się spełnia? Czy już żyjemy w huxleyowskim społeczeństwie opartym na manipulacji umysłów, ogłupiającej pop-kulturze oraz nieustającej konsumpcji? Film jest niezwykłą mozaiką dokumentalnych form i stylów, która w niebanalny sposób stawia pytania o naturę współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego.


Demokracja Ekonomiczna PROUT, 16.stycznia 2012
 
Trzecie spotkanie z cyklu Projekyu Huxley miało miejsce 16.stycznia 2012 w tym samym miejscu co dwa poprzednie – Klubie Finka przy Placu Nowym w Krakowie. Tematem przewodnim spotkania była koncepcja „PROUT” – Teoria Postępowego Użytkowania, która stanowi swoistą alternatywą do kapitalizmu i komunizmu. Na filmie obecny był ekspert od PROUT : Łukasz Umesh Warcholyk.
Pięć głównych zasad omawianej koncepcji zostały w zgrabny sposób ujęte w formie fabularnego filmu „Fundamentalne Zasady Demokracji Ekonominczej”, opowiadającego losy typowej amerykańskiej rodziny. Ojciec, nauczyciel Yogi, stara się postępować oraz wychować dzieci według tych zasad. Ta społeczno-ekonomiczna myśl łączy idee komunizmu i kapitalizmu w jedną całość, wyciągając to co dobre z każdego z tych systemów, a unikając mankamenty. Przykładem może być zasada pierwsza, która przestrzega przed gromadzeniem zbyt dużego majątku przez jedną osobę.
Po filmie odbyła się niezwykle żywiołowa dyskusja. Łukasz tłumaczył zasady PROUT, a uczestnicy żywo pytali, odpowiadali i dyskutowali o różnych aspektach życia społecznego w kontekście omawianej koncepcji. W pewnym momencie dyskutanci byli tak zafascynowani ideą, że zaczęli się zastanawiać nad natychmiastowym wdrożeniem jej w życie i praktycznym wykorzystaniem . Póki co jednak, uczestnicy dyskusji postanowili ustalić regularne spotkania, omawiać oraz szerzyć koncepcję wśród coraz bardziej rozczarowanego obecną sytucją społeczeństwa.
Film jest dostępny pod linkiem: http://po.kapitalizmie.prout.net.pl/ Polecamy też inne filmy z tej strony!


"Wpuszczeni w korek", 02 STYCZNIA.2012

Kolejne, drugie spotkanie projektu Huxley miało miejsce 2.stycznia.2012 roku, w tym samym przytulnym klubie Finka przy placu Nowym w centrum Krakowskiego Kazimierza. Tym razem właścicielka zaproponowała nam miejsce w kameralnej, mniejszej salce, która idealnie pasowała do ilości osób biorących udział w projekcji. Swoją obecnością zaszczyli Marcin Wójcik i Małgorzata Małochleb – znani działacze z Polskiej Zielonej Sieci.
fot. Wojciech Wilk
Tego wieczoru zaprentowaliśmy film o podobnej tematyce jak poprzednio: „Wpuszczeni w Korek”. Jak sugeruje tytuł,  film traktuje o przeładowaniu ruchem w wielu większych miast na świecie – w dokumencie były pokazane przykłady metropolii amerykańskich, gdzie wielogodzinne stanie w korkach jest rzeczą normalną. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o misternie zaplanowanym spisku wielu firm, które miały interes w rozwijaniu transportu samochodowego i autostrad, a przez to ograniczaniu komunikacji miejskiej – szczególnie redukowaniu oraz likwidacji tramwajów. Film sięga do najdawniejszych dziejów rozwoju przemysłu samochodowego oraz budowania dróg wyłącznie dla aut w miastach, poprzez współcześnie zakorkowane miasta, aż po futurystyczne wizje maszyn, które są prowadzone bez udziału kierowcy.
Film wywołał dużo emocji, co przełożyło się na zażyłą, gorącą  dysuksję prowadzoną przez wspomnianego aktywistę Marcina Wójcika. Z ust uczestników padały niekiedy kontrowersyjne stwierdzenia, aczkolwiek odnosiło się wrażenie, że większość podziela zdanie, iż ograniczenie ruchu samochodowego w mieście przysporzy korzyści obywatelom. Oczywiście, jak poprzednio, zagadnienia poruszane w filmie przełożyliśmy na nasze podwórko – problemy ruchu oraz komunikacji miasta Krakowa. 
fot. Wojciech Wilk
Mimo mało korzystnego terminu – tuż po Nowym Roku - na projekcję udało się dotrzeć 16 osobom. Liczymy jednak, że wraz z większą promocją i popularnością, projekt będzie zaszczycany przez więcej osób zainteresowanych filmami o tematyce społecznej.



"Miasto w ruchu", 19 GRUDNIA.2011


Projekt Huxley ruszył!!! Pierwsze spotkanie odbyło się 19.grudnia, w ciepłej i przytulnej Fince, w sercu krakowskiego Kazimierza.
Inaugarcyjny film nosi tytuł „Miasto w Ruchu” i omawia problem ruchu samochodowego oraz transportu zbiorowego w mieście. Dokument przedstawia, jak transport jest zarządzany w wielkich miastach na przykładzie czterech metropolii: Nowy York, Kopenhaga, Londyn i Paryż. Ukazuje konsekwencje prowadzenia różnych polityk w omawianej kwestii: inwestowanie w ruch samochodowy w przypadku Nowego Yorku, oraz przeciwstawne podejście w miastach europejskich, polegające na rozwoju alternatywnych rozwiązań : ścieżki rowerowe oraz komunikacja miejska – trawmaje, autobusy, metro. 
Po projekcji, część osób zostało aby przedyskutować omawiany problem. Większość uczestników zgadzała się z proponowanymi w filmie rozwiązaniami, przemawiającymi bardziej za rozwojem alternatywnych od samochodowego sposobów przemieszczenia się w mieście, choć w przypadku szczegółów dyskutanci prezentowali różne podejścia. Omawiany był też problem dotykający bezpośrednio nas, mieszkańców Krakowa – jak transport publiczny funkcjonuje w naszym mieście, oraz jakie przedsięzwięcia można podjąć dla polepszenia sytuacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz